menu

Banki zdjęć – skąd brać darmowe zdjęcia?

Niezależnie od tego, czy projektujemy broszurę, tworzymy prezentacje, czy też piszemy teksty na bloga, potrzebne nam będą odpowiednie zdjęcia.

Bardzo często zdarza się, że nie dysponujemy ani warsztatem umiejętności niezbędnym do wykonania potrzebnych nam fotografii, ani budżetem na zakup profesjonalnych zdjęć. Na szczęście istnieje bardzo wiele miejsc w sieci, skąd zdjęcia w bardzo dobrej jakości możemy pobrać zupełnie za darmo i wykorzystać je w naszym projekcie. Istnieje jednak kilka zasad, o których warto wiedzieć i należy ich przestrzegać.

Każde zdjęcie ma swojego autora. Pojęcie praw autorskich jest pierwszą i podstawową kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę, szukając zdjęć w Internecie. Fotografie, które wyskakują nam po wpisaniu odpowiedniego hasła w wyszukiwarce zdecydowanie nie są darmowe i przeznaczone do dowolnego wykorzystania – to coś, o czym wiele osób zapomina, a użycie cudzego zdjęcia  bez zezwolenia może nieść za sobą prawne konsekwencje.

banki_zdjęć

Bank zdjęć – czym jest i jak z niego korzystać

Miejscem, z którego bezpiecznie i zgodnie z prawem możemy pobrać zdjęcia, są tak zwane banki zdjęć. Oferują one zwykle obszerną bibliotekę zasobów fotograficznych, z których możemy korzystać pod warunkiem dostosowania się do warunków licencji.

Licencja Creative Commons pozwala autorowi zdjęcia udzielać licencji na wykorzystanie swojego dzieła na bardzo różnorodnych warunkach. Istnieje kilka rodzajów tego typu licencji – autor może zezwolić wyłącznie na użytek niekomercyjny, może też wymagać oznaczenia autorstwa. Istnieje także licencja pozwalająca na dowolny użytek, zarówno w celach prywatnych, jak i komercyjnych, a dodatkowo bez konieczności podawania autora.

Licencje i ich oznaczenia – co nam wolno, a czego nie

Korzystając z banków zdjęć warto poznać oznaczenia przypisane do konkretnych licencji:

Jeśli nie ma oznaczeń licencji bezpośrednio przy plikach, które pobieramy, to najpewniej znajdziemy tego typu informacje w innym miejscu – warto szukać zakładki „licencje” lub przyjrzeć się stopce strony. Należy pamiętać, że brak informacji o licencji nie oznacza, że dane zdjęcie jej nie posiada. W razie wątpliwości należy skontaktować się z autorem zdjęcia i poprosić o zgodę na wykorzystanie jego dzieła.

Lista banków z darmowymi zdjęciami CC0:

Banki zbierające zdjęcia z pozostałych baków – ich zaletą jest to, że nie musimy szukać po kilku bankach i nieustannie wpisywać nasze magiczne słowa kluczowe:

Banki z wyselekcjowanymi zdjęciami wysokiej jakości:

Wyspecjalizowane banki ze zdjęciami:

Written by Anna

Zostaw po sobie dobre wrażenie

0 Comments